Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

2. El Otomatik Araba Aldıktan Sonra Yapılacak İşlemler

2. el araç bakım otomatik

2. el otomatik ya da yarı otomatik araç aldıktan sonra hem güvenliğiniz; hem aracın konforu ve uzun vadede sorun çıkarmaması; aracın performansı ve sürekliliği için dikkat etmeniz gereken ve özellikle yaptırmanız gereken bakımlara bu yazıda yer verdik.

Öncelikle Bakılması Gerekenler
Aracın bakımında en önemli nokta kilometresinin ne kadar olduğu ve varsa servis kayıtları. Bu kayıtlarda en son rutin bakım ne zaman yapılmış; aracı siz alana kadar neleri değiştirilmiş gibi pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer servis kaydı yoksa sizlere önerimiz otomatik vites sorunlarıyla uğraşmamak ve performansı arttırmak adına şunları değiştirin:

 • Motor Yağı ile Fren Sıvısı
 • Filtreler (Hava, Yağ, Klima)
 • Şanzıman Yağı (50-60 bin km’de değişir, bunu sorunuz ya da kayıtlara bakın)
 • Fren Disk ve Balataları (Yokuşlarda test edebilirsiniz, önerimiz serviste baktırmanız)
 • Akü Durumu (Bakınız ne zaman değişti, sorunlu mu, şarj oluyor mu vs)
 • Tekerlerin Durumu (Bakınız hava basınçları, aşınma durumu)

Bakılırsa İyi Olur

İleride sorun çıkarmaması için bunları da baktırmanız önerilir. Sizi uzun vadede pek çok büyük masraftan kurtaracak bu ufak ama çoklu tamirlerle aracınızı sorunsuz kullanabilirsiniz.

 • Motor Bakımı (Bujiler, Kaçak, Keçe durumu vs)
 • Diğer Filtreler (Yakıt filtresi)
 • Soğutma Suyu Kontrolü (Bunu siz de yapabilirsiniz, gerektiği kadar Antifriz eklenir)
 • Far Ayarları
 • Elektronik Kontroller
 • Klima Gaz Basıncı Kontrolü
 • Alt Takım Kontrolü

Burada önem kazanan durum aldığınız aracın otomatik ya da yarı otomatik olmasıdır. Bunlarda rutin bakımlar için 10.000 km beklenmez ve daha öncesinde bakımlar yapılır. Ufak masraflardan kaçarsanız zamanla şanzıman ya da turbo arızaları gibi büyük sorunlarla uğraşıp çok daha fazla mevlalar vermeniz gerekebilir. Bununla beraber, yolda kalma riski de beraberinde ortaya çıkabiliyor.

Bu konuda bir diğer önerimiz de enjektör temizleyicisi kullanmanızdır. Her ne kadar bu temizleyici son aşamada ve ses gelince önerilse de aslında işe yaradığı aralık ses ortaya çıkmadandır. Zaten amacı enjeksiyon pompasını temizleyip asitli yoğuşma suyunu nötralize etmek ve yakıt sistemini korozyondan korumak. Bu açıdan bakıldığında da asıl işlevinin hata öncesi kullanım olduğu ve bu şekilde aracın performansını arttırdığıdır.

Özgün Sonx kişisel yazısıdır, öneri ve bilgi amacıyla yazılmıştır.Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
osmanlıca eğitimi
Osmanlıca Ne Kazandırır?

Osmanlıca, son zamanlarda gündemde olan ve neredeyse herkesin tartıştığı; bile ve bilmeyen herkesin üzerinde yorum yaptığı bir dil. Osmanlıca öğretilmesinin...

Kapat