Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

2014 Pratisyen – Uzman Doktor Maaşları

doktor maaşları

Doktor maaşları konusunda her zaman tartışmalar ve bilen bilmeyen pek çok kişinin olumlu ya da olumsuz yorumları olmuştur. Toplumda işin detayını bilmeyen kişiler maaşların yüksek olduğunu savunurken asıl işin içindeki çalışan kesim ise hem tam gün yasası hem de bu işin ciddiyeti ve okuma zorluğu ile nöbetlerin ve sorumluluğun verdiği zorluklarla baş ediyorlar.

Sebepler çok çeşitli olsa da 2014 Ocak ayından itibaren gelen birtakım zamlarla Memurlar için maaşların arttığını söyleyebiliriz. Yeni maaşlar kaba fiyatlar olup bunların kıdeme göre değiştiğini söylemekte de fayda var.

Doktor Maşları Ne Kadar?

  • Doktor  3.456
  • Uzman Doktor  4.187
  • Profesör 5.172

Bunlar belirtilen ücretler. Bu gelirin üstüne nöbet gelirleri ile hastane/üniversite dolar kurunu da ekleyince bu gelirin üstünde olacağını söylemek mümkün olur.

Şunu belirtmekte fayda var; pek çok hastane ve üniversite hastanesinde ortalama bir asistanın aldığı ücret 3.000 TL ile 4.000 TL arasındadır; bu ele net geçen miktardır. Pratisyen hekimler ise aylık 5.000 TL almakta (acilde çalışanlar) ve buna tüm gelirler dahildir. Bir Uzman Doktor ise ortalama 4.000 TL ile 5.000 TL arasında ücret aldığını söylemek mümkün olur.

Bu Ücrete Değer mi?
Bu çok tartışmalı bir konu. Konunun detayını bildiğimizden dolayı bunu bölümlere göre değerlendirmek lazım. Örneğin bir dahili branş için ya da cerrahi branş için bu ücret yetersiz; hayatınızın pek çoğu hastanede ve neredeyse 30 yaşında anca Uzman olarak başlayabiliyorsunuz; kaldı ki nöbetleri ve her zaman titizlik ve dikkatli olmayı da gerektiren meslek olup stresli zamanları da çok olduğundan yıpratıcı olabiliyor.
.

Meslek tanıtım ve maaş bilgileri ile genel bilgilere sorularınız üzerine ara ara yer vereceğiz.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
2014 ehliyet alma
Ehliyet Nasıl ve Nerede Alınır?

Güncel Ehliyet Alma Bilgileri Bir önceki yazıda sizlere yeni sistemde soru sayısı; direksiyon sınavının zorlaştırılması ve klasik teorik sınavın ise...

Kapat