Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

2015 Eylül TUS Ne Zaman Açıklanacak?

2015 eylül sonbahar dönemi sınav sonuçları

2015 TUS Sonbahar Dönemi Sınav Sonucu
2015 TUS  sonbahar dönemi
, 20 Eylül 2015 tarihinde yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavı sonuçları aradan 1 ayı geçkin süre olmasına rağmen henüz açıklanmadı. Normalde açıklanma süresi 18 gün olan bu sınavın, açıklanma süresinin bu kadar uzaması ise akıllarda pek çok soru işaretleri getirdi.

Sınava girenler, Drtus forumunda birleşerek BİMER‘e yaptıkları başvuru neticesinde ÖSYM’den resmi Twitter hesabı üzerinden açıklama geldi:

20 Eylül 2015 tarihinde uygulanan 2015-TUS Sonbahar Dönemi Sınavının..
Temel Bilimler ile Klinik Bilimler Testlerinde yer alan bazı sorulara iptal davası açılmış olması sebebiyle.. Bu iki alanla ilgili değerlendirme işlemi idari yargı kararı sonrasında yapılacaktır.
2015 TUS, DUS, STS sınav sonuçları karar sonrası resmi internet sitemizden duyurulacaktır.

 

Açıklamanın ardından tartışmalar ve sınavın açıklanma süresine ilişkin pek çok soru işaretleri oluşmuşsa da 10/09/2014 tarihinde yürürlülüğe giren yeni yasayı dayanak gösterenlerin bu davayı açtıkları ortaya çıktı. Ancak dava açanların kaçırdığı bir nokta vardı, o da şu:

Millî Eğitim Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan merkezî ve ortak sınavlar, bu sınavlara ilişkin iş ve işlemler ile sınav sonuçları hakkında açılan davalara ilişkin yargılama usulünde:
a) Dava açma süresi on gündür.

Bu da aslında sınav açıklandıktan sonra itirazın yapılabileceğini gösteriyordu. Bu yanlış anlaşılma nedeniyle de sınava girenler boşuna beklemek zorunda kaldılar. Kaldı ki; açıklanma süreci, davanın sonucuna göre,  2015 Ekim sonu ile 2015 Kasım ayı ortasını bulabilir. Bu en iyi durumda, ki eğer duruşma ertelenir ya da iptal edilirse süreç daha da uzayabilir. Ancak iyi niyetli bakarsak olaya, Kasım ayının ortasına kadar açıklanmasını bekliyoruz.

Bu Süreçte Neler Yapmalı?
2015 sonbahar dönemi TUS sınavından beklentiniz 60 veya daha az ise önerimiz zamanınızı boş geçirmemeniz ve Nisan 2015 TUS sınavına hazırlanmanızdır. Nitekim en iyi ihtimalle Eylül TUS’u ile 2016 yılında meslekte çalışmaya başlıyorsunuz. 2016 İlkbahar dönemi TUS sınavının tarihi de dikkate alındığında 3 ay çalışma yerine daha yüksek puan almak ve hedefinize erişmek için elbette bu süreç değerlendirilebilir.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
2016 tus sınav tarihleri
2016 TUS Sınav Tarihleri

2016 TUS Sonbahar dönemi sınav tarihi, 2016 TUS ilkbahar dönemi sınav tarihi, TUS 2016 Nisan sınav tarihi, TUS 2016 Eylül...

Kapat