Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Biber Gazının Zararları

biber gazı zararları

Biber Gazı Kullanımı
Biber gazı istenmeyen durumlarda kullanılan, geçici olduğu öne sürülen etkileriyle de caydırıcı nitelik taşıyan bir gaz türüdür. Caydırıcı niteliği nedeniyle kullanımına sık sık rastladığımız biber gazı, son araştırmaların da gösterdiği gibi kalıcı hasarlara yol açabilecek bir maddedir.

Biber Gazının Bilinen Etkileri
Sanılanın aksine geçici bir işlevi olması gerekirken birkaç defa maruz kalınan biber gazı sonrası kişilerde kalıcı körlük oluşma riski oldukça fazladır. Bunun yanı sıra biber gazına maruz kalmanın kanser riskini de artırdığı belirtilmiştir.

Kanser olma riski içeren aynı zamanda geçici olduğu iddia edilen bu maddenin oluşturacağı körlük, mide rahatsızlıkları, yutulması halinde astım ve reflüye bağlı nefes darlığı da biber gazının bahsedilen caydırıcı niteliğinin çok ötesinde etkilerdir. Biber gazına maruz kalan astım hastalarının nefes açıcı ilaç takviyeleri almaları ve mümkün olduğunca hızlı hastanede tedavi altına alınmaları gerekmektedir.

Biber Gazı Maruziyeti Sonrası Etkiler
Biber gazına maruz kalan kişilerde oluşan gözlemlenebilir etkilerden bir diğeri ise kızarıklıklar ve buna bağlı olarak oluşan yanma hissidir. Bilinenin aksine biber gazına maruz kalındığında o bölgeyi su ile tedavi etmeye, iyileştirmeye çalışmak faydasız bir eylem olacaktır. Etkili bir yöntem olarak süt ile tampon yapmak ve bölgedeki batma hissini azaltmak işe yarayabilir. Biber gazının içeriğinde yağ bulunması dolayısıyla bölgeyi çok etki etmeyecek bir deterjan veya bebek şampuanı kullanarak sıcak olmayan suyla temizlemek cildi rahatlatabilir. Gözyaşının göze damlatılması veya gaz sonrası gözü sürekli kırpıştırmak da etkiyi azaltıcı yollardan biridir.
.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
ultrasonun zararları
Ultrasonun zararları Nelerdir?

Ultrason Gebelere Zararlı mı? Ultrason hamile kadınların bebeğin gelimi döneminde doktor tarafından kullanılan faydalı bir yöntemdir. ultrason kullanımı ile ilgili...

Kapat