Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Bilgisayarın Zararları

Bilgisayarın Hayatımıza Etkisi
Bilgisayar, günümüz teknolojisinin hayatımıza soktuğu kalıcı unsurlardan biri. Bilgisayarın son zamanlarda çeşitli versiyonlarının olması da ünlük hayatta kullanımını kolaylaştırıyor. Çağa uyum sağlamak ve sosyal medya üzerinden iletişim kurmanın yanı sıra, iş yerlerinde de kullanımının yaygın olmasıyla bilgisayar artık vazgeçilmez bir icat haline gelmiş durumda. Birçok faydasının bulunmasının yanı sıra bilgisayarın zararları da göz ardı edilemeyecek kadar çok.

Bilgisayar ve Sosyal Ortam
Öncelikle bilgisayar kişilerin sosyal medya aracılığıyla sosyalleşmelerini sağlıyor gibi görünse de bu durum yine bilgisayar teknolojisiyle sağlanan internet ortamıyla sınırlı kalıyor. Kişiler arası aktif e gerçek hayatta sosyalleşmeyi sınırlandırıyor bilgisayar.

Sosyalleşmenin günümüzde internet ortamından gerçek çevreye adapte olması oldukça zor . kişiler bilgisayar kullanımına bağlı uzun süreli ve kalıcı rahatsızlıklara yakalanabiliyor. Bel, boyun ve sırt bölgesinde meydana gelebilecek birçok rahatsızlığın ve uykusuzluğun sebebi günümüzde bilgisayar kullanımına bağlanıyor.

Bilgisayarın Olumsuz Etkileri

Bilgisayar kullanımı internet ile birleştiğinde uzun zaman kayıplarına ve verimsiz zaman tüketimine neden oluyor. Sanal sohbet ortamları kişileri sosyal hayattan kopuk bir ortama itiyor. Doğru kullanımı ve sınırlamalar getirmeyle oldukça faydalı olabilecek internet aynı zamanda zararlı internet siteleri dolayısıyla da kişinin psikolojik ve ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Bilgisayarın internetle bağdaştırılmasının en kötü sonuçlarından biri ise dolandırıcılık, sahtekarlık ile karşılaşmak. İnternet üzerinden alışverişin son derece popüler olduğu bir çağda dolandırıcılık için yine internet kullanılıyor. Bu yüzden uzmanlar site güvenliğinden emin olmadıkça kişilere alışverişten uzak durmalarını ve güvenli olmayan alım-satım işlemleri yapmamalarını öneriyor.

Fiziksel Sorunlar
Bilgisayarın gözlere zararları başta gelen özelliklerinden. Uzun süre ekrana bakıldığından ve gözlerin kırpma süresi de uzadığından gözlerde kurumalara sebep olabiliyor. Yine benzer şekilde uzun süre aynı pozisyonda kalındığından sırt ve bel ağrılarına, parmaklarda ise uzun süreli kullanımlarda seyirmelere neden olabiliyor.

Hareketsiz ve sedanter yaşamdan dolayı da kilo alımlarına ve obezite sorunlarına yol açabilir. Özellikle kan dolaşımının yavaşlaması ile kanın alt ekstremitede göllenmesi bunu daha büyük sorun haline de getirebilir.

Pratik Öneriler
Olası önerilerimiz arasında ise, saatlerce asla bilgisayar başında kalınmamasıdır. Kalınsa bile, mutlaka yarım saat ya da 45 dakika aralıklarla kalkmak, biraz yürümek ve göz dinlendirmek; ekranın göze olan uzaklığını ise minimum 1 metre olarak ayarlamak ve ışığı orta seviyede tutmaktır.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
Güncel antivirüs programı Hitmanpro
Önerilen Güncel En İyi Antivirüs Programı

İnternetin her alanda kullanımının artması ve online bankacılık ile yine şifre gerektiren parasal diğer işlemler ve alışverişler ya da mail...

Kapat