Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Buzdolabının Geçmişten Günümüze Gelişimi

buzdolabı tarihçesi

Buzdolabının Geçmişten Günümüze Değişimi
İlk buzdolabı 1877 yılında, Karl Linde tarafından elektrikli olarak yapılmıştır. Buzdolabının yiyecek bölümünün arkasında patlayıcı bir gaz olan metil ether kullanılması ve buzdolabının güvenlik açısından tehdit oluşturması yüzünden kullanılmadı. Daha sonra freon gazını kullanan Carl Munters ve Balzer Von Platen güvenlikli buzdolabını geliştirdiler.

19. Yüzyılda Soğutma Sistemleri
19.yüzyılda mekanik soğutma yönteminin temellerinin atılmasıyla, 1748 yılında William Cullen ilk yapay soğutma sistemin geliştirdi. 1805 yılında ise Oliver Evans isimli Alman bilim adamı buharla çalışan buzdolabını icat etti.

1850’li yılların sonlarına doğru, James Harrison buhar sıkıştırmalı soğutucular tasarladı. Hemen ardından Ferdinand Carré soğutucu gaz yerine amonyak kullandığı daha komplike bir cihaz üretti. 1961 yılında ise kömür ısısıyla çalışan ilk Absorbsiyonlu soğutucu üretilmiştir. Alexander Kirk’ün ürettiği bu soğutucunun ardından, buz imalatı mekanik soğutma yöntemi kullanılmış ve 1800’lü yılların sonunda piyasalardaki yerini almıştır.

Günümüzün Buzdolapları İlk Üretimler
Ev tipi buzdolabı ilk olarak 1913 yılında Amerika’da üretildi. 1960’lardan itibaren soğutucularda Peltier etkisi denilen termoelektrik prensiplere bağlı çalışan elektronik bir cihaz kullanıldı.

Otomatik buzdolabı ise, Kelvinatör Company’nin üretimiyle 1918 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Electrolux isimli Absorbsyon prensibiyle çalışan otomatik buzdolabı ise 1927 yılında Amerika’da üretilmiş ve satışa çıkarılmıştır.

 

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
skype kurulum ve kullanımı
Skype Kurulumu ve Kullanımı – Skype Kaydol

Messenger Devri Bitti, Skype Gücüne Güç Kattı Messenger’in 8 Nisan’dan sonra devrinin kapanmasıyla birlikte Messenger ‘in sahibi olan Microsoft yeni...

Kapat