Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

çayın zararları

Çayın Faydaları?
Çay gün içerisinde kaç bardak içtiğimizi saymadığımız, faydaları ve zararları bilinmeksizin tükettiğimiz geleneksel içeceklerimizden biri. Çay tüketiminin kanser riskini azaltması en önemli faydalarından biri. Fiziksel açıdan bakıldığında düşünülenin aksine çay belirli seviyelerde tüketildiğinde diş sağlığı için de oldukça faydalı. Kan dolaşımını da olumlu yönde etkileyerek kalp krizi riskini de azaltıcı bir nitelik taşıyor. Beyin hücrelerine de olumlu etkisi olduğu bilinen, koruyucu bir işlevi olan çay, faydalı olduğu kadar özellikle kronik rahatsızlığı olanlar için zararlı da olabiliyor.
.

Çok Çay İçme?
Çay tüketimi günde belirtilen miktarı (4 bardak) aştığında özellikle yaşayacağınız sorunlardan biri tansiyon sorunu olacaktır. Çayın tansiyona tahmin edemeyeceğiniz boyutta etkisi bulunuyor. Yüksek tansiyon şikayeti olan hastaların özellikle çayı az tüketmeleri, tükettiklerinde ise açık tüketmeleri öneriliyor.

.

Olumsuz Etkileri
Böbrek rahatsızlığı çeken hastalar için uzmanlar çayın kesinlikle yasaklanması gerektiğini düşünüyor. Çay üre asidinde hızlı bir düşüşe sebep olduğundan böbrek taşı yada kum dökmek gibi rahatsızlığı olanlar mutlaka uzak durmalılar.
Günlük hayatta sürekli ikram edilen ve alışkanlığınız haline gelen çay için bir diğer kötü haber de romatizmal rahatsızlıklarda olumsuz bir etkisinin bulunması.

.
Öneriler
Her yiyecek ve içecek gibi fayda ve zararları olan Çay’ın da tüketiminde kişisel rahatsızlıklar dikkate alınarak sınırlamalar getirilmesi gerekiyor. Bunun yanında sağlıklı bir bireyin de vücudunu korumak adına belirli miktarlarda çay tüketimine dikkat etmesi ve günlük su alımını ihmal etmemesi gerekiyor.
.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
domuz etinin zararı
Domuz Etinin Sağlığa Zararları

Dini Bakış Açısıyla Domuz Eti İslam dininde haram olan domuzun sağlığa birçok zararı bulunmaktadır. Birçok hayvan (insan da dahil) vücudunda...

Kapat