Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

KAN BASINCI – TANSİYON Nedir?

kan basıncı nedir

Kan basıncı: Damar yüzeyinin ünitesi üzerine kanın uygulandığı kuvvet demektir. Bu kuvvet, kaynağını kalbin pompalama gücünden alır. Kan basıncı hemen hemen her zaman mm.Hg ile ölçülür. Kan basıncının tayininde civalı manometreler standart olarak kullanılmaktadır. Bir damarda basınç 50 mm Hg’dir denildiğinde, bu kanın bir civa sütununu 50 mm yukarıya itecek bir kuvvetle olduğunu gösterir.

.
Ortalama dolaşım basıncı, dolaşım sisteminin dolma derecesinin gösteren bir ölçüdür. Dolaşım bir anda durdurulup dolaşımdaki basınçlar dengeye geldiğinde, elde edilen basınç “ortalama dolaşım basınç miktarı”dır. Ancak, değişil faktörler ortalama basınç miktarını değiştirebilirler. Bunlar, kan hacmindeki değişiklik, sempatik sinir uyarımı, dolaşım dışındaki doku sıvıları hacminde değişme, dolaşım sistemini etkileyen diğer faktörler (akciğerlerdeki pozitif basınç, kan üzerine baskı, kalpte dilatasyon vb.)

 .

Sistemik Dolaşımda Kan Basıncı: Kalp aort’a devamlı kan pompaladığı için basınç yüksektir ve ortalama 100 mm/hg kadardır. Kalbin pompalaması aralıklı olduğundan aorttaki sistolik (kanın kalpten atışın dönemi) seviye olan 120 mm/hg ile diastolik (kanın kalbe dönüş dönemi) 80 mm/hg arasında oynar. Sistolik basınca “büyük tansiyon” diastolik basınca ise “küçük tansiyon” adı verilir. Her ikisi arasında 40 mm/hd kadar bir fark vardır buna “nabız basıncı” denir. Kan sistemik dolaşımda akarken basıncı gitgide düşerek sağ atriuma ulaştığı zaman sıfıra çok yaklaşır.

 .
Yaş, cins, ruhi durum, uyku hali, vücut ağırlığı, ırk, coğrafik durum, sindirim hali, diyet vaziyeti, kassal çalışma, postür, yükseklik, solunum gibi etmenler kan basıncını etkileyen önemli faktörlerdir.

İnsandan insana tansiyon farklılık gösterse de ortalama olarak “120 / 80 mm/hg” normal kan basıncı olarak ifade edilir.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
watch live football
The Most Quality 10 Match Livestream Sites

If you are going to watch a match in your computer we are going to provide you the best sites...

Kapat