Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Menopoz Nedir? Menopoz Nasıl Gelişir?

menapoz nedir

Menapoz Nedir?
Puperte döneminden itibaren yaklaşık 30- 35 yıl süre ile periyodik olarak tekerrür eden menstruasyon devri, genellikle kadınlarda 45- 55 yaşlarında sonra erer ki buna menopoz adı verilir. Bazılarında bundan daha uzun, bazılarında ise daha da kısa sürebilir, menopoza yaklaşırken, menstruasyon fazının süresinde ve çıkarılan kan miktarında değişiklikler olur.

Düzenli aralıklarla devam eden menstruasyon devrinin ritmusu: menopoza yaklaşırken bozulur. Kanama fazı kısalır ya da tam aksi olarak her menstuasyonda fazla miktarda kan çıkarılır. Buna tıp dilinde “menorrhagia” denilir. Bazen de gerek genital organlarda sancılar, gerekse vücudun diğer bölgelerinde ağrılar menstruasyon zamanında duyulabilir.
:

Menopozun Sebebi ve Vücutta Görülen Etkileri

Menopozun sebebi, ovariumun atrofiye uğramasıyla beraber faaliyetinin sona ermesidir. Menopoz döneminde ovarium küçülür ve gelişimin çeşitli fazlarından olan foliküler dejenerasyona uğrarlar. Ovarium hormonlarının eksikliğinden dolayı, uterusun hem endo hem de myometrium tabakaları işlevini yerine getiremez duruma gelir ve uterusun cesameti azalır. Fallop borusu büzülür. Vajina kısalır ve daralır, meme bezleri atrofiye olurlar.
.

Seksüel organlarda görülen bu morfolojik değişiklerden başka, bir çok kadında menopoz başlangıcında bir takım vasomotor ve ruhi değişiklikler de oluşur. Cilt damarlarının vasodilatasyona uğramasından dolayı, özellikle yüzde ve boyunda bir nevi yanma hissi meydana gelir ve bir boğulma duygusu ortaya çıkar. Fazla terleme görülür. Aynı zamanda taşikardi (kalbin hızlı atması) ya da şiddetli kalp çarpıntısı duyulur. Menopoza yaklaşırken veya menopoz başladıktan sonra, çoğunlukla kadınlarda aşırı bir sinirlilik ve uykusuzluk hali belirir.

.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
facebook twitter entegrasyonu
Twitter ile Facebook Nasıl Entegre Edilir?

Twitter Facebook entegrasyonu twitter paylaşımlarınızı en hızlı biçimde Facebook’ta paylaşmanıza yarayan uygulamalardan biri. Eğer siz de bu şekilde bir uygulama...

Kapat