Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Nemlilik ve Yağış Hakkında Bilgiler

nemlilik ve yağış

Nem Nedir?
Atmosferde bulunan su buharı oranına nem denir ve her bölgede bulunan bir özelliktir. Atmosferdeki nem oranı higometre ile ölçülür ve gr/m3 birimiyle değerleri gösterilir. Nemin bulunmadığı yer yoktur ancak bazı yerlerde nem çok az bulunur. Nemin en az bulunduğu yerler yağışın çok az olduğu kutuplar ve çöllerdir. Kutuplarda ve çöllerde buharlaşma ihtimali olmadığı için buralarda yağış da meydana gelmez. Yağışın meydana gelmesi için hava değişimi meydana gelmesi gerekir. Yani havanın sıcaklaşması ve soğuması gerekir. Ancak çöllerde ve kutuplarda sıcaklığın değişmemesi veya çok az olmasından dolayı  yağış meydana gelmez. Dünyanın en nemli yerleri ise buharlaşmanın çok yüksek olduğu ekvator çevresindeki yerlerdir.
.

Buharlaşmayı Tetikleyen Faktörler
Buharlaşma, yağış ve nem için temel aktördür. Bunu tetikleyen 5 temek faktör bulunmaktadır.

.

Sıcaklık bu faktörün başında bulunmaktadır. Sıcaklık buharlaşmayı arttırır. Hava basıncı yüksek olursa burharlaşma oranı buna ters orantılı olarak düşük olacaktır. Havadaki nem oranı düşükse buharlaşma hızlı bir biçimde gerçekleşebilir. Havadaki nem oranı yüksek ise havanın neme doymasından dolayı buharlaşma oranı da düşük olacaktır.

 Nem ve buharlaşma yağışı oluşturan başlıca faktörlerdir. Konveksiyonel, orografik, cephe yağışlar olmak üzere yağışlar da üç türe ayrılırlar.

Konveksiyonel yağışlar buharlaşan havanın soğumasıyla meydana gelen yağışlardır. Ekvator bölgesinde bu yağış çeşidi sıkça görülmektedir.

Orografik yağışlar ise daha çok denizde buharlaşan hava yüksek yerlerde  soğumaya mazur kalır ve yağmur yağar.

Cephe yağışları da farklı basınç değerleri olan hava birimlerinin karşılaşması sonucu meydana gelen yağışlardır.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
türkiyede bilimsel gelişmeler
Ülkemizde Teknolojinin Durumu

Teknolojiyi Geriden Takip Etme? Ülkemizde teknolojinin çok iyi bir durumda olduğunu söylemek maalesef yanlış olur. Dünyanın herhangi bir yerinde üretilen...

Kapat