Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

OSD Main Controls Locked Sorunu

osd main controls locked sorunu

Monitör Hatası
Can sıkıcı bir durum olan “ATTENTION OSD MAIN CONTROLS LOCKED” sorunu  eski ya da yeni aldığınız monitörlerde gözükebilir.

Bizler bu yazıda sizlere yardımcı olması amacıyla çeşitli kullanıcıların denedikleri yöntemleri ve bu sorunun kısa bir anlatımını paylaşmak istedik.

Genel Xat Bilgisi Önerileri
Bu öneriler kullanıcı çapında denenen yöntemlerden daha çok alıntı şeklinde ortaya çıkmıştır. Ortak kanı ise aldığınız yere götürmek; ilgili birimle görüşmektir. Teknik destek gereklidir  normalde. Bunun dışında ise:

Genel Öneriler:

 • Soketlerin takılı olduğundan emin olun ekran kartı girişinde tel tel kablolar vardır onların yamulmuş olabilir. Ekran kartınızın slotunu temizleyip tekrar takın ve monitörünüzü fabrika ayarlarına geri döndürün.

Bir diğer öneri ise basamaklı bir anlatım şeklinde yer alıyor:

 • Monitörün içini aç (Acemiysen kalkışma) Monitör tuşlarının kablosunu güzelce sil
 • Veya tuşlara teker teker bas aynı sertlikte mi çalışıyorlar diye bir kontrol et eğer aynı sertlikte çalışmıyorlarsa tuşları çıkar tekrar tak tam otursun tuşlar deliğe.
 • Bunların Hiçbiri olmuyorsa Monitörden ekran kartına kadar uzanan kabloyu kontrol et.Oda olmuyorsa kablo sorunludur demektir o zamanda tek çözüm kabloyu değiş.
 • Senin sorunun mutlaka bunlardan biridir.Bende aynı sorunu yaşadım Philips 107 E5 marka monitörde yaşadım bu olayı bnde CONTROL MENU İS LOCKED yazısı çıkıyordu sonradan kendi kendine ayar yapmaya başladı artık tak dedim bu siteyede Sorunumu yazdım fakat kimse bu konu hakkında bilgiye sahip değildi artık sorun ilerleyince monitörü dövmeye başladım ama en sonunda monitörü bi karıştırayım dedim yukarıdaki çözümlerin hepsini teker teker denedim sorun ortadan kalktı.
 • Bide BIOS a bi reset at ondanda kaynaklanabilir BIOS ayarları bozulmuş olabilir

Donanım Haber sitesinde ise bir farklı bakış açısı ve yorum getirilmiş:

 • kabloların takılı olduğundan kesinikle emin olun, ekran kartınızı slot’unu temizleyip tekrar takın
 • hatanın anlamı : osd yani ‘ on screen display ”nin genel ayaları kilitli diyor.. bu kilidi kaldırma yollarına veya fabrika ayarlarına geri dön seçeniği varsa kullanın
 • OSD : Televizyon veya video ile ilgili komutların ekranda belirmesi. Ses, ışık, kontrast ve ışık ayarları bir grafik halinde ekranda gösterilebilir

Sevgili Cemal Arslan ise bu önerisi ile ön plana çıktı:

 • Eğer tuş takımı yolunu takip etseydiniz aynı yol üzerinde farklı değerde dirençler ile butonlara bağlı olduklarını görürdünüz . Bu farklı değerler borda farklı elektrik sinyalleri göndererek işlemcide anlamlandırılır. işlem yapılır.
 • OK tuşunun altındaki 47K direncin zamanla değer değiştirmesi sonucu veya devamındaki herhangi bir elemandan kaynaklanan bir sorundan dolayı borda farklı sinyal gidince malesef bu sorun oluşuyor. Hiç bir şey yapamadı iseniz sadece o direnci sökseniz böyle sinir bozucu bir mesajdan kurtulurdunuz.
 • O zaman sadece ok tuşu devre dışı kalırdı Bende de aynı sorun vardı aynı değerde direnç ile değiştirdiğim halde malesef çözüm olmadı bu da şu anlama geliyor aynı direncin borda bağlı olan devrenin devamında sorun var. Ben de çare bu direnci sökmekte buldum böylece o sinir bozucu mesajdan kurtuldum.Farklı bir çözüme ulaşırsam sevgili üyeler ile paylaşırım saygılar.

Kısaca söküp takmak düzelmesini sağlıyorken aynı zamanda ekran kartı ayarları ya da slot ile oynama değiştirebiliyor; tabi hiçbirisi olmaz ise teknik desteğe başvurmanızı öneririm.

Xat Bilgisi yazısı

Bir yorum yapıldı ilgili konu; “OSD Main Controls Locked Sorunu”

 1. gokanak dedi ki:

  Monitörün ayağını monitörün kasasına bağlayan ayak var onu sökün ayak çıkınca altında bir vida daha çıkyor onu da gevşetin…
  monitörün altındaki iki tırnağı ayırın haifiçe…
  kontrol kartına ulaşacaksınız …
  kapağı açmanıza da gerek yok…
  kartı soketinden çıkarın..
  tamam mesele halolmuştur…

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
Omegle Giriş
Omegle Giriş

Canlı Sohbet Alanı Omegle sitesi (omegle.com) ve ona benzer siteler (online webcam chat siteleri) ülkemizde girişi sıkıntılı ve yasaklı olabiliyor....

Kapat