Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Osmanlıca Ne Kazandırır?

osmanlıca eğitimi

Osmanlıca, son zamanlarda gündemde olan ve neredeyse herkesin tartıştığı; bile ve bilmeyen herkesin üzerinde yorum yaptığı bir dil. Osmanlıca öğretilmesinin eleştirilen yönleri ile asıl Osmanlıca öğretilmesi ile hedeflenen amaçlar farklılık içerse de bu konuya farklı açıdan da bakmak gerekiyor.

Osmanlıca Nedir?
Osmanlı Devleti’nin konuşma dili Türkçe iken yazışma dili Farsça ve resmi dili Osmanlıca olması ilkokuldan beri bilinen klasik bilgi. Osmanlıca’nın ise Arapça ve Farsça’dan etkilenmiş Türkçe olduğunu ve bunun da aslında “Osmanlı Türkçesi” olduğunu belirtmekte fayda var.

Osmanlıca Eserler?
Yaklaşık 500 yıl varlığını sürdüren büyük bir imparatorlukta elbette devlet yönetimi ile alimlerin ve ilim adamlarının eserleri büyük önem taşımaktaydı. Bu eserlerin pek çoğu da Osmanlıca’nın varlığını sürdürememesi ve bu eserlerin de yakılması ile bunlara ulaşılamadığını bilmekte fayda var. Bu karanlık alana da ancak bu dili öğrenip gizemlerini ortaya çıkararak ulaşabiliriz.

Osmanlıca Öğrenmenin Zararları?

Teknolojiye ve yeniliklere açık olmak elbette geçmişe dönmekle mümkün olmaz. Gelişmiş ülkelerde Mars gezegenine insanla gidilmesi hedeflenirken ülkemizde 500 yıl öncesinin dilinin öğretilmesi kafalarda soru işareti çıkarıyor olabilir. Bununla beraber; dil gelişen, büyüyen ve ölen bir varlıktır. Dilin gelişim sürecinde de pek çok dil ortaya çıkabilir ve var olanlar da zamanla yitirilebilir. Bir dile zenginlik kazandıran da onun konuşulduğu ortam ve etki alanı ile etkilendiği alan olarak nitelendirilebilir.

Dil  Öğrenmek Gelişmeye Engel Olur Mu?
Yabancı bir dil öğrendiğinizde uluslararası boyutta o dilin size elbette faydası olur. Bunu da hem gündelik işlerde hem de uluslararası seyahatlerde ve gezilerde ve yine çeviri ile değişik kaynak eserler okuma da size yol gösterir. Ancak, varlığı sona ermiş bir dili öğrenmek size ne kazandırır? Bu gizemli sorunun cevabı da aslında derin düşünce de yatıyor.  Pratikte yararlı olacağı kısım ise o dile ait eserleri ve o dilin birleştirici gücü ile o zamanki ruhu kazanabilmek vs.

Asıl Amaç?
Burada merak edilen konu da Osmanlıca öğreniminin altında yatan asıl amaç. Çoğu kişi buna dini açıdan yaklaşıyor ve İslam Ruhu oluşturulmaya çalışılıyor diyor. Aslında görünen net amaç da bu. Özellikle zorunlu Din Dersleri ile yine bununla beraber seçmeli olan Osmanlıca olması işin bu yönünü kuvvetlendiriyor.

Seçmeli olması elbette saygıyla karşılanır, isteyen zaten öğrenir ve katkıları da sağlar. Ancak zorunlu Din Dersleri ise bunun ötesinde. İnanmayan ya da inanmak istemeyen için bunu zorla dayatmak ne kadar doğru orası muamma ve tartışmaya açık.

Orijinal Sonx Kişisel yazısıdır. Kimseyi rencide edici bilgiler girilmemiştir. Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
en iyi 10 xat gücü xat powers
Gerekli Olan En İyi 10 Xat Gücü

Xat Chat sitesi, 2006 yılından beri sohbet hizmeti vermesinin yanında çıkardığı Xat güçleri ile yenilikçi kalmaya ve kullanıcılarını kaybetmemeye çalışsa...

Kapat