Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Refleks Nasıl Oluşur ? Refleks Mekanizması

refleks oluşum mekanizması

Refleks Nedir?
Refleks: Merkezi sinir sisteminin bir çok bölgesine özgü olan en basit bir çalışma şeklidir. Bir refleks şöyle tarif edilebilir: Bir duyu alanına tatbik edilen bir uyaran etkisiyle başlayan eksitasyonun, duyusal afferent sinir lifleri vasıtasıyla merkezi sinir sisteminde ki refleks merkezine iletilmesi ve burada oluşan duruma göre, başlayan impulsların efferent lifler vasıtasıyla perifere getirilerek bir faaliyetin husule gelmesi veya sona erdirilmesidir.

Refleks Oluşması için gerekli merkezler – alıcılar:

  • Uyaranı kabul eden bir duyu alanı veya duyu organı
  • Eksitasyonu merkeze ileten afferent yol (duyurucu sinirler)
  • Refleks merkezi (omurilik)
  • Bu merkezden kalkan impulsları perifere götüren bir efferent yol (motor sinirler)
  • İcra organı (refleks arkının davranış yaptırdığı organ)

Refleks Vücuda Etkileri – Olumlu Yanları

Bir refleks sonucunda ya da bir iradesiz hareket veya bir salgılama oluşabilir. Ya da başlamış olan bir hareket veya salgı durdurulabilir. Ancak genellikle refleksten iradesiz bir hareket ve salgılama anlaşılır.

Kısacası reseptörlerin uyarılmaları ile effektör organlarda oluşan istem dışı yanıtlar olarak gerçekleşen refleks; sinirsel impulsların anatomik olarak izlediği bir yol sonucu ortaya çıkar. Refleks arkında izlenen yol en basit ifade ile; reseptör, afferen nöron, bir merkez, efferent nöron ve effektör organdır. Gerçekte refleks arkı fonksiyon yönünden sinir sisteminin esas birimidir. Diğer bir deyişle gerek isteğimiz doğrultusunda gerekse isteğimiz dışında yapılan her çeşit sinirsel aktivitenin ortaya çıkışı aynı mekanizma, yani refleks arktı ile olmaktadır. Refleks mekanizmalarının, organizmayı koruyucu bir işlevi vardır. Örneğin; dokunulan çok sıcak bir cisimden elimizi bilinçsiz bir şekilde çekmemiz.

 

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
gmail 2 adımlı doğrulama
Gmail 2 Adımlı Doğrulama

Gmail 2 adımlı doğrulama sayesinde hesabınızın güvenlik düzeyi daha üst seviyelere çıkacaktır. Artık yetkisi olmayan kişilerin hesabınıza ulaşması çok zorlaşacak....

Kapat