Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Televizyonun Geçmişten Günümüze Değişimi

televizyonun gelişimi

Televizyonun ilk icadı…
Televizyon ilk olarak 1923 yılında John Baird tarafından icat edilmiştir. İlk yayın ise yine 1926 yılında John Baird tarafından gerçekleştirilmiştir. İlk okyanus ötesi yayını 1928 yılında BBC tarafından yapılmıştır. Televizyonlar ilk olarak 1930’lu yılların başında, renkli televizyonlar ise 1950’li yıllarda ABD’de satışa sunulmuştur. Yaygın olarak televizyon kullanımı ise 1960’lı yılardan sonradır. ABD’deki ilk renkli yayınlar 1953 yılında yapılmıştır.

 .

İlk izlenimleri, gelişimi…
İlk televizyonlar teknik açıdan zayıf ve çok büyüktü. Renkli televizyona geçilmesiyle görüntü kalitesi ve teknik donanım açısından da ilerleme kaydedilmiştir. Türkiye’de televizyon ilk defa 1953 yılında bölgesel bir uygulamayla ve haftada bir iki saatlik deneme yayınlarıyla başlamıştır.

 .

Ülkemizde ilk denemeler…
İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından başlatılan deneme yayınları daha sonra, 1964 yılında TRT kurulmuş ve 1968 yılında TRT’de siyah beyaz olarak aynı deneme yayınlarına devam etmiştir. 1980’li yıllara kadar TRT’ye ait diğer kanallar açılmış ve 1980’i 1981’e bağlayan gece ilk renkli yayın gerçekleştirilmiştir.

 .

Günümüzde Televizyonun Durumu
Geldiğimiz noktada, uzaktan kumandalı, chipli, uydu alıcılarına sahip, dijital yayınlar yapabilen, teknolojik açıdan ses ve görüntü kalitesi artmış, internet, video izleme, 3 boyutlu görüntü gibi teknik olarak birçok özelliğe sahip, teknolojide çığır açan modeller geliştirilmiştir.

 .

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
donmadan maç izle
Donmadan Maç İzleme Siteleri 2014

Online maç izleme sitelerinde bağlantı kopuklukları ve donmalar kullanıcıların en çok canını sıkan olaylardan biridir. Sizlere bu yazımızda donmadan maç...

Kapat