Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Tiroid Bezi ve Hormonları

tiroid bezi

İç Salgı bezi: Tiroid…
Tiroid bezi hayatın devamı için mutlak gerekli bir organ değildir fakat yokluğunda soğuğa karşı dayanıklılık azalır, zihin ve beden çalışması yavaşlar. Çocuklarda akılca gerilik ve cücelik gelişir. Tiroid bezi esasında Bedenin tüm metabolizma hızını etkileyen hormonları salgılar. Tiroid salgısı hiç bulunmadığı zaman bazal metabolizma normalin %40 – 50’sine kadar düşer ve hormonun en aşırı salgılandığı hallerde normalin %60 – 100’ ü kadar artar. Bütün omurgalılarda bulunan bir iç salgı bezidir.

Tiroid Yapısı

Tiroid bezi iyotlanmış bazı aminoasitleri sentez eder ve salgılar ki tiroit hormonu etkisini bunlar gösterirler. Salgılanan aminoasit türevlerinin başında tiroksin yani tıp dilinde “tyhroxine” gelir. Miktarca en fazla sentez edilen tiroksindir fakat az miktarda triiodothyronine adı verilen salgı da salgılanmaktadır. Her ikisi de bedende tiroit hormonu etkisi hâsıl ederler ancak etkinin sürati ve kuvveti bakımından arasında bazı farklar vardır.

Tiroid Hormonu Gerektirdikleri ve Atılımı
Tiroid bezinin hormonu yapabilmesi için iyoda ihtiyacı vardır. Bu madde bedende sentez edilemez, ancak besinlerle sağlanır. Normal miktarda hormon yapabilmek için beden yılda 35 – 50 mgr veya haftada 1 mgr’a yakın bir miktarda iyot ister. İyot besinlerle iyodürler halinde bedene girer ve bağırsakların yine iyodür halinde emilerek kana geçer. Emilen iyot dolaşımda uzun süre kalmaz. İlk üç gün içinde alınan iyodun 2/3’si böbreklerden süzülerek idrarla atılır ve geri kalan 1/3’i dolaşım kanından seçkin bir tarzda tiroit hücreleri tarafından hormon sentezinde kullanılmak üzere çekilir.

 

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
bakırköy hastanesi randevu kaydol
Bakırköy Devlet Hastanesi Online Randevu

Bakırköy Devlet Hastanesi Randevu Sistemi Bakırköy devlet hastanesi olan Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden online randevu almak istiyorsanız...

Kapat