Sponsor Bağlantılar
XSC Haberleri
xat haberleri
Sponsor Bağlantılar

* SPONSOR BAĞLANTILAR *

Vücudun Enerji İhtiyacı ve Enerji Miktarı

günlük enerji ihtiyacı

Bazal Metabolizma Hızı ve Harcanan Enerji
Çeşitli vücut faaliyetlerinin yapılabilmesi, enerji harcanmasını gerektirir. Enerji harcanmasını gerektiren vücut faaliyetlerinin başında; yaşamın devamlılığı demek olan irade dışı faaliyetler gelmektedir. Solunum, dolaşım, sindirim, hormonların salgılanması, sinir sisteminin çalışması, kasların hareketi, büyüme ve diğer yaşamı gerektiren bazal metabolik olaylar, enerji, harcanmasıyla mümkün olmaktadır.

Bazal metabolik olaylar, enerji harcamasıyla mümkün olmaktadır. Bazal metabolizma hızı, alınan besin öğeleri tamamen kana emildikten sonra hiç hareket etmeden istirahat halini de kullanır. Dinlenme metabolik hız yemeklerin sindirimi için harcanan enerjiyi de kapsar. İkisi arasında %10’luk bir fark olmasına karşın birbiri yerine kullanılabilir. Bazal metabolizma için harcanan enerji miktarı her kişi için farklıdır.

Enerji Miktarındaki Değişiklik Sebepleri:

1-   Bazal metabolizma için harcanan kalori miktarı vücut cüssesi ile orantılıdır. Bu bakımdan büyük ve adaleli tipler minyon tiplere göre daha fazla kalori harcarlar.

2-   Büyüme zamanlarında metabolizma hızlı olduğundan kalori harcaması fazladır.

3-   Hastalıktan iyileşme zamanlarında hücre faaliyetleri arttığı için kalori harcanması da artar.

4-   Tiroit bezinin fazla çalışması bazal metabolizma hızını artırdığından yine kalori harcaması fazladır. Asabi ve tedirgin bireylerin de bazal metabolik hızları yüksektir. Ayrıca erkeklerin bazal metabolizma harcamaları kadınlardan daha fazladır.

Vücudun enerji harcamasını gerektiren ikinci husus, fiziksel faaliyetlerdir. Kişinin yaptığı her çeşit hareket enerji harcamasını gerektirir.

Yorum Yap

*

Yasaklı Sitelere Giriş Bilgileri ile Maç izleme ayarları ve online maç siteleri ve Facebook'a kaydol bilgileri ile Facebook güvenlik haberleri ve fazlası Yasaklı Sitelere Giriş sitemizde yer almaktadır. Sitemiz bireysel kurulmul olup; içerikler bilinen kaynaklardan denenerek ve pratik metotlarıyla gösterilmekte; sitemizde maç yayını ya da naklen gösterimler ile kişisel hakları ihlal eden durumlar için paylaşım alanı ya da telif materyali içermemektedir. Bu konuda itirazlarınızı iletişimden yapabilir ya da "Soneregetip" Skype ekleyerek yapabilirsiniz.
Önceki yazıyı okuyun:
Üsküdar Devlet Hastanesi
Üsküdar Devlet Hastanesi Online Randevu

Randevu Alma Çeşitleri Üsküdar Devlet Hastanesi İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük hastanelerinden biri… 2005 yılında hizmete giren bu hastane, hem...

Kapat